Duch ciekawości i innowacyjność

Od początku swojego istnienia Heel kieruje się chęcią poznania i pionierską innowacyjnością. Dr Hans-Heinrich Reckeweg, który założył firmę Heel w Berlinie w 1936 roku, był twórczym i dociekliwym myślicielem. Lekarz i homeopata nie tylko stworzył nowe leki z naturalnych substancji, ale także opracował pionierskie podejście terapeutyczne w oparciu o te leki, które pomagały organizmowi aktywować mechanizmy autoregulacji.

Reckeweg nie był jednak do końca zadowolony widząc, że jego leki i terapie działają – chciał wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Badania naukowe nad medycyną naturalną stały się integralną częścią tego, czym jest Heel. Dzięki koncentrowaniu się na wynikach badań, innowacyjnym inwestycjom w rozwój produktów i rozwiązania terapeutyczne, firma Heel nadal rozwija się i rośnie: w 1954 roku przeniosła się do Baden-Baden w południowych Niemczech, a od 1977 roku jest częścią koncernu DELTON.

Od tej pory rozwijamy się dynamicznie i umacniamy pozycję na rynkach światowych. Z naszej siedziby w Baden-Baden (Niemcy) współpracujemy z filiami i partnerami dystrybucyjnymi na całym świecie. Nasz założyciel był przekonany, że medycyna naturalna ma do odegrania istotną rolę w opiece zdrowotnej. Jego wizja utorowała drogę do nowoczesnej medycyny naturalnej – a my w Heel pozostaniemy na czele jej rozwoju.

 • 1936: Założenie Biologische Heilmittel Heel GmbH

  Założenie Biologische Heilmittel Heel GmbH

  w Berlinie (Niemcy), przez dr. Hansa-Heinricha Reckewega. Reckeweg jest lekarzem i pionierem: nigdy nie jest zadowolony z istniejących terapii, lecz zawsze szuka innowacyjnych rozwiązań, by leczyć swoich pacjentów. Jego wizja to: "Pewnego dnia zbuduję pomost pomiędzy homeopatią a medycyną konwencjonalną". Nazywa firmę HEEL, co jest skrótem od wyrażenia HERBA EST EX LUCE – roślina lecznicza czerpie energię ze światła słonecznego.
  1936
 • 1937
  1937: Rośnie portfolio produktów, pierwsze leki w formie tabletek

  Rośnie portfolio produktów, pierwsze leki w formie tabletek

  W początkowych latach działania firmy powstaje wiele nowych leków, z których niektóre należą do najbardziej udanych produktów Heel i są dostępne na rynku do dzisiaj. Są to Angin-Heel®, Gripp-Heel®, Traumeel®, Husteel® i Klimakt-Heel®. Na rynek zostają również wprowadzone pierwsze leki w postaci tabletek, Diarrheel® i Engystol®.
 • 1946: Nowy początek w Tribergu

  Nowy początek w Tribergu

  Po II wojnie światowej zarówno rodzina Reckewegów, jaki i firma Heel, znalazły nowy dom w miejscowości Triberg w Schwarzwaldzie. Cenne formuły i nalewki macierzyste zostały uratowane z ruin Berlina. Reckeweg ponownie otwiera prywatną praktykę i wznawia działalność firmy Heel.
  1946
 • 1948
  1948: Reckeweg rozwija innowacyjną koncepcję terapeutyczną

  Reckeweg rozwija innowacyjną koncepcję terapeutyczną

  Reckeweg rozwija koncepcję homotoksykologii, którą publikuje w MMW (Münchener Medizinische Wochenschrift – niemieckie czasopismo medyczne). Reckeweg H-H. Austauschwirkung, Homotoxine und Krankheitsabschnitte an den Geweben der drei Keimblätter. 1952; (12):549-556. Celem homotoksykologii jest wykorzystanie zdolności organizmu do samoregulacji. Wiele aspektów pojęć przedstawionych w artykule można obecnie potwierdzić dzięki aktualnej, najnowocześniejszej nauce.
 • 1954: Heel przenosi się do Baden-Baden

  Heel przenosi się do Baden-Baden

  Ze względu na niewygodną lokalizację geograficzną miejscowości Triberg, firma przenosi się do Baden-Baden. Po zakończeniu skomplikowanej relokacji, przy produkcji pracuje 15 pracowników.
  1954
 • 1957
  Od 1957: Wzrost znaczenia Sympozjów Heel w Baden-Baden

  Wzrost znaczenia Sympozjów Heel w Baden-Baden

  1948: Reckeweg organizuje pierwsze Sympozjum Heela w Hotel Adler w Tribergu. Z biegiem lat sympozja stają się ważnym wydarzeniem dla specjalistów. Liczba uczestników stale wzrasta – od około 60 uczestników w 1957 roku, do 500 lekarzy kilka lat później.
 • 1959: "Injeel" pierwsze leki w ampułkach

  "Injeel" pierwsze leki w ampułkach

  Injeels (leki Heel przeznaczone do injekcji) to ogólna nazwa odnosząca się do jednoskładnikowych leków homeopatycznych w ampułkach do wstrzykiwań.
  1959
 • 1963
  1963: Otwarcie nowej siedziby firmy w Baden-Baden

  Otwarcie nowej siedziby firmy w Baden-Baden

  Ciągły rozwój sprawia, że konieczne jest znalezienie nowej i bardziej przestronnej lokalizacji firmy. W 1961 roku zostaje kupiona nowa nieruchomość w Baden-Baden, a Heel przenosi się do nowej siedziby w 1963 roku. Do firmy dołącza Friedrich Doerper, zięć Reckewega.
 • 1968: Niemieckie czasopismo medyczne prezentuje Traumeel®

  Niemieckie czasopismo medyczne prezentuje Traumeel®

  "Deutsches Medizin Journal" (niemieckie czasopismo medyczne) jako pierwsze zaprezentowało Traumeel® i opisało sposób jego działania. Artykuł zatytułowany "Stosowanie maści Traumeel® w klinice ortopedycznej" dotyczy badań klinicznych i terapeutycznego sukcesu preparatu Traumeel®.
  1968
 • 1969
  1969: Zeel® – pierwszy lek homeopatyczny na artretyzm

  Zeel® – pierwszy lek homeopatyczny na artretyzm

  Wprowadzenie na rynek leku Zeel® jest kamieniem milowym w leczeniu stawów medycyną naturalną.
 • 1977: Zakup Heel przez DELTON AG

  Zakup Heel przez DELTON

  Rodzinna firma Heel zostaje przejęta przez koncern DELTON z Bad Homburg. Razem z firmą Logwin AG Heel jest jednym z ważnych czynników sukcesu firmy DELTON.
  1977
 • 1986
  1986: Publikacja naukowa na temat skuteczności preparatów Gripp-Heel® i Engystol®

  Publikacja naukowa na temat skuteczności preparatów Gripp-Heel® i Engystol®

  Czasopismo "Arzneimittelforschung" (“Badania Leków”) publikuje artykuł zatytułowany "Wpływ produktów homeopatycznych na zdolności fagocytarne granulocytów" wraz z wynikami badań leków Grip-Heel® i Engystol® firmy Heel. Wyniki został uzyskane w badaniach in vitro oraz w kontrolowanych badaniach z pojedynczą ślepą próbą.
 • 1989: Badania kliniczne wykazują skuteczność maści Traumeel®

  Badania kliniczne wykazują skuteczność maści Traumeel®

  Pierwsze podwójne badanie kliniczne z użyciem produktu leczniczego Traumeel® daje imponujące wyniki: w porównaniu z placebo Traumeel® prowadzi do znacznej poprawy mobilności stawów i zmniejsza ból po ostrym skręceniu stawu skokowego.
  1989
 • 1998
  1998: Podwójnie ślepe, randomizowane badanie kliniczne preparatu Vertigoheel®

  Podwójnie ślepe, randomizowane badanie kliniczne preparatu Vertigoheel®

  Artykuł opublikowany w American Medical Association Journal “Archives of Otolaryngology – Head and Neck Surgery” (Archiwa Otolaryngologii – Chirurgia głowy i szyi) porównuje w badaniu działanie betahistyny i działanie leku złożonego Vertigoheel®. Badania wykazały, że Vertigoheel® jest równie skuteczny, jak terapia standardowa.
 • Liczba pracowników w firmie Heel przekracza 1000 osób

  Zaangażowany personel jest kluczem do sukcesu. Zatrudnienie 1000. pracownika jest nie tylko znakiem stałego wzrostu firmy Heel, ale także znaczenia Heela jako pracodawcy.
  2002
 • 2003
  2003: Wprowadzenie na rynek leku Neurexan®

  Wprowadzenie na rynek leku Neurexan®

  Wprowadzenie na rynek Neurexanu®, stosowanego w leczeniu zaburzeń snu i agitacji nerwowej związanych ze stresem. Neurexan® szybko zyskuje znaczący udział w rynku, stając się jednym z najbardziej udanych leków Heel. Obecnie jest to najlepiej sprzedający się lek medycyny naturalnej w segmencie stresu i snu w Niemczech.
 • 2006: Sprzedaż Traumeelu przekracza 8 milionów sztuk opakowań rocznie

  Sprzedaż Traumeelu przekracza 8 milionów sztuk opakowań rocznie

  W 2006 roku sprzedano po raz pierwszy ponad 8 milionów sztuk opakowań leku Traumeel®. Traumeel® odnosi sukcesy na 50 rynkach na całym świecie i staje się popularny wśród najlepszych sportowców i drużyn olimpijskich.
  2006
 • 2008

  Zdolność produkcyjna w Baden-Baden wzrasta

  Heel powiększa swoją istniejącą fabrykę w Baden-Baden o 1800 m² powierzchni, tworząc własny zakład produkcyjny dla nalewek macierzystych i znacznie zwiększając ogólną zdolność produkcyjną. Naturalne leki Heel są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi normami farmaceutycznymi i spełniają najwyższe wymagania jakościowe.
 • 2009: Wyprodukowano rekordową liczbę 100 milionów ampułek

  Wyprodukowano rekordową liczbę 100 milionów ampułek

  Heel staje się światowym liderem na rynku ampułek homeopatycznych.
  2009
 • 2011
  2011: 75. urodziny

  75. urodziny

  75 lat Biologische Heilmittel Heel GmbH.
 • 2012: Badanie TAASS

  Badanie TAASS

  Badanie skuteczności leku Traumeel® w ostrym skręceniu stawu skokowego (TAASS) potwierdza, że preparat Traumeel® (maść i żel) jest równie skuteczny jak diklofenak żel w leczeniu bólu i przywracaniu funkcji w ostrym skręceniu stawu skokowego.
  2012
 • 2015
  2015: Badanie MOZArT zaprezentowane na kongresie EULAR

  Badanie MOZArT zaprezentowane na kongresie EULAR

  Dane kliniczne opublikowane na kongresie European League Against Rheumatism (EULAR) pokazują, że leki Heel Traumeel® i Zeel® T mają statystycznie istotny wpływ w leczeniu bólu stawu kolanowego w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów po zaledwie trzech zastrzykach, aż do ostatniego dnia, w którym prowadzono badanie, czyli 99 dni (licząc od pierwszej iniekcji). Efekt tej terapii jest porównywalny z innymi zabiegami w obrębie stawów o dobrym profilu bezpieczeństwa. Badanie MOZArT to pierwsze podwójnie ślepe, randomizowane, kontrolowane badanie mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa wstrzyknięć międzystawowych preparatu Traumeel® i Zeel® T w porównaniu z placebo.

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies”. W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników, stosujemy narzędzia do zbierania danych.

W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi. Więcej informacji w sekcji ”Polityka Cookies".

Pokaż więcej

Pokaż mniej